W Świecie Drugim i Pół
artykuł czytany
2365
razy
W końcu szczęśliwie dojeżdżamy do granicy. Idziemy do ,,naszej" restauracji na piwo ,,Gallo" i kawę. Po lokalu biega zwierzątko z bardzo długim ogonem - kropka w kropkę, jak to na mojej nowej koszulce.
Wioska abstynentów
Przechodzimy odprawę i idziemy na przystań. Na brzegu rzeki stoi autobus z uczniami… z Polski. Młodzi ludzie są na wymianie szkolnej w USA. Teraz jadą na wycieczkę do Belize. Do brzegu dopływa lancha, pilotowana przez nastoletniego Indianina. Przeprawa kosztuje nas 350 śmiesznych.
Na meksykańskim brzegu od razu ,,napada" na nas horda taksówkarzy. Z tego, co mówią, początkowo rozumiemy, że chcą nas za 60 pesos zawieźć do Palenque. Potem, po dłuższej dyskusji okazuje się, że za 60 zawiozą nas na pobliski dworzec, a do Palenque to nas mogą zabrać za... tysiąc. Dziękujemy im grzecznie i decydujemy się poczekać półtorej godziny na colectivo - rodzaj wieloosobowej taksówki.
Póki co, idziemy z Anią na poszukiwanie piwa. Ku naszemu zdziwieniu bursztynowego króla napojów chłodzących nie ma w żadnym ze sklepików. Mamy pecha; wioska okazuje się abstynencka i sprzedaż piwa jest w niej zakazana. Na szczęście zakaz nie obejmuje restauracji, na którą po długich poszukiwaniach w końcu trafiamy.
Kiedy pijemy, przyjeżdża colectivo. Płacimy po 60 pesos od osoby i w drogę! Na trasie łapie nas ulewa. Przytomny kierowca każe ściągnąć plecaki z dachu i upchnąć je w środku. W Palenque spotykamy Czechów - znajomych z hostelu w Oaxace. Mówią, że jadą do Gwatemali.
Spotykamy też polską rodzinę, która wraca akurat z Jukatanu, dokąd my się właśnie wybieramy. Polacy narzekają na jukatańskie ceny - spali w hotelu po 250 pesos. Faktycznie, niepokojąco drogo. Na razie kupujemy bilety do Meridy, kolonialnego miasta na Jukatanie. Płacimy po 287 pesos. A potem autobusem przez noc.
Przeczytaj podobne artykuły